Транскритична бустерна система холодопостачання
Система холодопостачання на природному холодоагенті СО2 із multi ejector Danfoss
Рішення про створення системи холодопостачання, що працює на природному холодоагенті СО2 (R744), було продиктовано світовими тенденціями у розвитку галузі та все більш жорсткими вимогами до екологічної безпеки та енергоефективності при одержанні холоду. CO2 як холодоагент має відмінні теплофізичні властивості, що забезпечують зниження втрат у трубопроводах, зменшення їх габаритів та високий коефіцієнт тепловіддачі. У Європі використання природних холодоагентів, у тому числі СО2, є обов’язковою вимогою під час введення в експлуатацію нових об’єктів холодопостачання. Також зазначимо, що за останні два роки все більше і більше потенційних клієнтів в Україні цікавляться цими системами.
У нашій країні багато хто поки що боїться поняття «СО2», тому подібних проєктів ще ніхто не робив. І коли ми отримали запит на розробку та впровадження системи холодопостачання від нашого постійного клієнта, після довгих з ним дискусій та обговорень «ЗА» та «ПРОТИ», було прийнято рішення виконати проєкт із застосуванням природного холодоагенту R744 – СО2 та з урахуванням застосування всіх останніх розробок задля досягнення високих показників енергоефективності. Ця система, що працює на холодоагенті R744 – СО2, спроєктована та встановлена співробітниками «РалкоТехнік» — унікальний проєкт, що був вперше представлений на українському ринку.
Переваги застосування СО2 як холодильного агента:
- Екологічна безпека (не впливає негативно на озоновий шар і не токсичний),
- Сезонна енергоефективність (СМР сумірний з фреоновими установками),
- Зменшення вартості монтажного комплекту (менший діаметр трубопроводів, полегшені несучі конструкції),
- Компактність установок,
- Менший обсяг заправки системи,
- Вартість СО2 значно нижча від вартості фреонів,
- Великий потенціал рекуперації тепла для різних цілей (системи ГВП, опалення, різні технологічні процеси),
- Доведена економія (застосування СО2 знижує експлуатаційні витрати).
Такими є основні переваги даних систем, але є й недолік — високі робочі тиски (у деяких частинах системи можуть досягати 120 бар), що відлякує деяких клієнтів. Насправді це також безпечно, як їздити на автомобілі із системою ГБО (метан). Високий тиск визначає і перевагу СО2 (R744) порівняно з іншими холодоагентами. Потужність продуктивності компресора у разі роботи на діоксиді вуглецю є вища внаслідок високої щільності газу.
Нами було вирішено зробити транскритичну бустерну станцію з паралельним стисненням та ежектором, як найбільш енергоефективну схему. Застосування транскритичних бустерних систем дозволяє максимально ефективно використовувати низькотемпературний контур і зменшує капітальні витрати, на відміну від систем з окремим фреоновим контуром. А встановлення паралельного компресора дало приріст енергоефективності близько 5%.
Застосування в нашій установці ежектора дозволяє максимально ефективно експлуатувати систему навіть у найспекотніший літній день (знижується навантаження на середньотемпературний контур, зростає СОР системи).
Як показала практика, це рішення дозволяє досягти економії електроенергії 15-20% в порівнянні з класичною бустерною системою. Заміри здійснювалися в різних системах: класичній, з паралельним компресором і з мультиежектором.
Система утилізації тепла допомагає заощадити близько 40% енергоресурсів, витрачених на опалення. При цьому спроєктована нами система відтайки охолоджувачів повітря гліколем співмірна з відтайкою гарячим газом. Дане рішення дозволило скоротити час відтайки до 5 хвилин і повністю уникнути використання електричних ТЕНів, а на вільну потужність трансформатора підключити технологічне обладнання. Це, у свою чергу, дозволило нашому замовнику зекономити електроенергію.
Даний проєкт був повністю розрахований та спроєктований інженерами «РалкоТехнік». Монтаж станції проводився в Україні з використанням лише якісного обладнання закордонного виробництва. Ця система встановлена на об’єкті замовника – заводі м’ясних та ковбасних виробів.
Основним партнером у реалізації цього проєкту є компанія Danfoss – один із світових лідерів у галузі виробництва високоякісного енергозберігаючого обладнання для систем холодопостачання, компонентів для промисловості та систем охолодження та кондиціювання. Ми провели багато годин з інженерами Danfoss, обговорюючи можливості їхнього обладнання. Завдяки тісній співпраці вдалося досягти високої ефективності встановленого обладнання.
Також партнерські відносини уможливили присутність на даному об’єкті обладнання відомих торгових марок Emerson, Thermofin та багатьох інших.
Наразі намітилася тенденція зниження вартості комплектуючих для систем СО2 (R744). Це дає можливість наблизити цінник до фреонових установок. У СО2 (R744) є всі шанси стати одним з основних холодильних агентів у майбутньому. Як бачимо, переваг більше, ніж недоліків. Зі зростанням енергетичної ефективності та надійності холодильних систем, що використовують СО2 (R744), перспективи даних установок дуже великі.
Звертайтесь до нас і Ви станете щасливим власником сучасних, енергоефективних та екологічних рішень!